Jan Zeman

Žádné globální oteplování způsobené člověkem II.

18. 03. 2013 4:15:00
Protože jsem dostal jeden zajímavý obrázek jako ohlas na můj předchozí článek. Dovolím si tedy pokračování.

Můj předchozí článek naleznete zde.

Od kamaráda z USA mi přišel jiný opravdu velmi zajímavý obrázek, který mi připadal jako zatím první trochu seriózní argument proti mému předchozímu článku:

escalator

zdroj

V dlouhodobější perspektivě musíme tedy uznat, že k oteplování dochází. Je to ale způsobeno člověkem resp. emisemi CO2 z pálení fosilních paliv? Nebo to může být způsobeno něčím úplně jiným?

Když už tedy máme jít dále do minulosti, dovolím si tedy zastavit se ještě jednou na Woodfortrees.org a jít ještě podstatně dále do minulosti - až kam mi dovolí dostupná data o povrchových měřeních teplot:

slunce-teploty

zdroj

Ona zelená čára je lineární trend globální teploty podle NASA-GISS, ona modrá pak lineární trend globální teploty podle CRU. A ona červená čára je pak oproti předchozímu obrázku ne lineární trend teploty (ačkoli tomu z předchozího obrázku se strmostí i směrem celkem dost podobá), ale lineární trend sluneční aktivity od r. 1880 měřené v takzvaném Wolfově skvrnovém číslu. Že by tedy obrázek dost dobře mohl napovídat závislost té průměrné povrchové teploty ne na CO2, ale na sluneční aktivitě? Naznačený trend růstu sluneční aktivity je každopádně trochu stmnější, než trendy růstu teplot, takže to není, přinejmenším - co do toho, co je příčinou čeho - úplně vyloučeno.

Připodotýkám, že poměr CO2 v atmosféře není závislý jen na emisích způsobených pálením fosilních paliv, ale také právě na teplotě - neboť s teplotou jako i u jiných plynů výrazně klesá jeho rozpustnost v tekutinách, jako např. vodě (- které máme čistě vesmírnou náhodou na povrchu naší planety v podobě oceánů opravdu hodně) - což ostatně naznačují i ony lokální sezónní klikatiny na oné křivce na obrázku v mém předchozím článku. Takže je docela dobře možné, že růst jeho poměru v atmosféře nezpůsobuje pak růst průměrné povrchové teploty naší planety přispěním CO2 z pálení fosilních paliv k tzv. skleníkovému efektu, ale že naopak růst průměrné teploty povrchu naší planety, způsobený něčím jiným, způsobuje pak růst poměru CO2 v atmosféře. Tomu by ostatně napovídalo i celkem pravidelné časové zaostávání vývoje poměru CO2 v atmosféře za teplotou - a to možná díky právě naznačenému a celkem jednoduchému fyzikálnímu jevu a každopádně zřejmě i v pradávných dobách, kdy zřejmě ještě po člověku nebylo na této planetě ani vidu ani slechu - viz. množství obrázků zde.

Závěr nechť si laskavý čtenář opět udělá sám.

---------------------------------------------------------------------

Čistě pod čarou dodám k zamyšlení nad připodotknutými námitkami jednu zajímavou otázku:

Jaký je poměr mezi

1. oním (řekněme váhovým) množstvím CO2, o nějž se za celou dobu měření na Mauna Loa od r. 1958 zvýšil jeho absolutní obsah v Zemské atmosféře

a

2. absolutním množstvím emisí CO2, které naše světová civilizace vyprodukovala za stejnou dobu pálením fosilních paliv (opět na váhu)?

Tj. jinak řečeno kolik onoho CO2 ze všeho CO2 v atmosféře jsme tam za posledních 55 let vypustili tím, že jsme spalovali fosilní paliva - či přesněji: kolik toho CO2, co jsme vypustili, tam (oproti absolutnímu množství CO2 v atmosféře) je ke způsobování onoho skleníkového efektu způsobovaného tak prý člověkem... Těším se na vaše tipy na odpověď v diskusi pod článkem.

Autor: Jan Zeman | karma: 18.36 | přečteno: 1182 ×
Poslední články autora