Žádné globální oteplování způsobené člověkem II.

18. 03. 2013 4:15:00
Protože jsem dostal jeden zajímavý obrázek jako ohlas na můj předchozí článek. Dovolím si tedy pokračování.

Můj předchozí článek naleznete zde.

Od kamaráda z USA mi přišel jiný opravdu velmi zajímavý obrázek, který mi připadal jako zatím první trochu seriózní argument proti mému předchozímu článku:

escalator

zdroj

V dlouhodobější perspektivě musíme tedy uznat, že k oteplování dochází. Je to ale způsobeno člověkem resp. emisemi CO2 z pálení fosilních paliv? Nebo to může být způsobeno něčím úplně jiným?

Když už tedy máme jít dále do minulosti, dovolím si tedy zastavit se ještě jednou na Woodfortrees.org a jít ještě podstatně dále do minulosti - až kam mi dovolí dostupná data o povrchových měřeních teplot:

slunce-teploty

zdroj

Ona zelená čára je lineární trend globální teploty podle NASA-GISS, ona modrá pak lineární trend globální teploty podle CRU. A ona červená čára je pak oproti předchozímu obrázku ne lineární trend teploty (ačkoli tomu z předchozího obrázku se strmostí i směrem celkem dost podobá), ale lineární trend sluneční aktivity od r. 1880 měřené v takzvaném Wolfově skvrnovém číslu. Že by tedy obrázek dost dobře mohl napovídat závislost té průměrné povrchové teploty ne na CO2, ale na sluneční aktivitě? Naznačený trend růstu sluneční aktivity je každopádně trochu stmnější, než trendy růstu teplot, takže to není, přinejmenším - co do toho, co je příčinou čeho - úplně vyloučeno.

Připodotýkám, že poměr CO2 v atmosféře není závislý jen na emisích způsobených pálením fosilních paliv, ale také právě na teplotě - neboť s teplotou jako i u jiných plynů výrazně klesá jeho rozpustnost v tekutinách, jako např. vodě (- které máme čistě vesmírnou náhodou na povrchu naší planety v podobě oceánů opravdu hodně) - což ostatně naznačují i ony lokální sezónní klikatiny na oné křivce na obrázku v mém předchozím článku. Takže je docela dobře možné, že růst jeho poměru v atmosféře nezpůsobuje pak růst průměrné povrchové teploty naší planety přispěním CO2 z pálení fosilních paliv k tzv. skleníkovému efektu, ale že naopak růst průměrné teploty povrchu naší planety, způsobený něčím jiným, způsobuje pak růst poměru CO2 v atmosféře. Tomu by ostatně napovídalo i celkem pravidelné časové zaostávání vývoje poměru CO2 v atmosféře za teplotou - a to možná díky právě naznačenému a celkem jednoduchému fyzikálnímu jevu a každopádně zřejmě i v pradávných dobách, kdy zřejmě ještě po člověku nebylo na této planetě ani vidu ani slechu - viz. množství obrázků zde.

Závěr nechť si laskavý čtenář opět udělá sám.

---------------------------------------------------------------------

Čistě pod čarou dodám k zamyšlení nad připodotknutými námitkami jednu zajímavou otázku:

Jaký je poměr mezi

1. oním (řekněme váhovým) množstvím CO2, o nějž se za celou dobu měření na Mauna Loa od r. 1958 zvýšil jeho absolutní obsah v Zemské atmosféře

a

2. absolutním množstvím emisí CO2, které naše světová civilizace vyprodukovala za stejnou dobu pálením fosilních paliv (opět na váhu)?

Tj. jinak řečeno kolik onoho CO2 ze všeho CO2 v atmosféře jsme tam za posledních 55 let vypustili tím, že jsme spalovali fosilní paliva - či přesněji: kolik toho CO2, co jsme vypustili, tam (oproti absolutnímu množství CO2 v atmosféře) je ke způsobování onoho skleníkového efektu způsobovaného tak prý člověkem... Těším se na vaše tipy na odpověď v diskusi pod článkem.

Autor: Jan Zeman | pondělí 18.3.2013 4:15 | karma článku: 18.36 | přečteno: 1168x

Další články blogera

Jan Zeman

USA: Statistika napovídá že republikáni mohou udržet většinu v obou komorách Kongresu

Není vůbec vyloučeno, že si Republikánská strana udrží většinu ve Sněmovně Reprezentantů a v Senátu je dokonce celkem pravděpodobné, že tam dokonce trochu posílí.

6.11.2018 v 19:08 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 340 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Ústavní soud klepl zloděje přes prsty

Představte si, že vám ukradnou auto. Nejdříve se dlouhou dobu nic neděje, policie ale navíc dokonce pachatele chrání a utvoří si na to zákony.

16.10.2019 v 17:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický pokus o loupež skončil fiaskem

Ústavní soud zamítl zdanění církevních restitucí jako protiústavní. Já jsem si ani na okamžik nepřipustil, že by celý spor mohl dopadnout jinak. Rudá zvůle neprošla a to je dobrá zpráva pro tuto zemi.

16.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 335 | Diskuse

Vladislava Chourová

Opuštěné kočičky k návrhu poslankyně Červíčkové( hnutí ANO).

Ptáme se Vás vážená paní poslankyně my opuštěné toulavé kočičky co s námi bude. Mnohé útulky a depozita, které byste nejraději zrušila pokud nespolupracují s příslušnými obcemi doslova praskají ve švech. Některé už dokonce musely

16.10.2019 v 16:47 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 145 | Diskuse

Hana Šťastná

Protektorát Sýrie a chvála jednotné Číny

Nikdy jsem si nepomyslela, že budu mít radost z ruských vojáků. A že mi rodilá Číňanka mírně upraví názor na politiku jedné Číny.

16.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 40.60 | Přečteno: 2978 | Diskuse

František Mikeš

Neschopnost nebo nechuť?!

Je hlouoé, když si poitici hrají na právníky. Je nebezpečné, když si právníci hrají na politiky. V prvním případě to může být třeba jen zábava pro důvěřivé občany. V tom druhém pak může znamenat i změny ve vedení státu. Cui bono?!

16.10.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 490 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3729

Studoval jsem elektrotechniku a psychologii a dostal doktorát v oboru psychologie a historie terorismu. Dále intenzivně studuji nejširší otázky geopolitiky. Pracoval jsem i jako poradce v Senátu PČR a pro prezidentskou kancelář. Léta předtím řešil koncepční otázky v síti CZFree. Žiji převážně v cizině, ale do ČR se často vracím si do hospody zakouřit.

Najdete na iDNES.cz