Krym se odtrhl, no a co?

31. 03. 2014 21:00:00
Podle propagandistů je to celé nefér kvůli údajné okupaci. Kde byli, když byly volby v okupovaném Iráku nazývány "triumfem demokracie" - ptá se jeden z kandidátů na americký prezidentský úřad v posledních volbách Ron Paul.

A zdá se, že drtivá většina čtenářů jeho komentáře vydaného USA Today (z něhož jsem si vypůjčil titul) s ním souhlasí (v tamním průzkumu 88% ze zatím 3727 respondentů).

A to nespíše ani pořádně neznají historii, která k tomuto odtržení naprosto logicky vedla (něco jsem o tom sepsal zde), a ke kterému by došlo nejspíš už hned po rozpadu Sovětského svazu, kdyby tomu Ukrajinská vláda nepříliš vybranými způsoby opakovaně nezabránila.

Zdá se tedy, že se ani na západě nejedná o nějaký ojedinělý názor a že i tam se možná i většina lidí alespoň intuitivně staví na stranu sebeurčení proti velmocenským hrám s takovýmito regiony a celými státy, které ostatně v minulosti vedly i k onomu zrušení autonomní republiky v r. 1945 či pak k odtržení historicky i demograficky převážně ruského Krymu od Ruska/připojení k Ukrajině v r. 1954 sovětskou mocí.

A vypadá to dokonce, že ani u nás - i přes nepříliš kladné zkušenosti s těmito našimi východními sousedy v minulosti a povinnou jednostrannost jak našich cizích médií, tak naší vlády, vesměs unisono papouškujících nepříliš věrohodné argumenty odjinud - se nějak moc nedaří tento názor změnit. A přesto, že západní propagandistické stroje viditelně jedou v této věci na plné obrátky, spíše ho ještě utvrzují (A nabízí se zde samořejmě otázka, za koho to na tom slavném demokratickém západě proti oné ruské "diktatuře" vlastně vystupují).

Krym je díky svému příjemnému podnebí, krásné přírodě a množství historických památek z mnoha epoch a kultur velice přitažlivé místo. Podle mého názoru by ruské bezpečnostní záruky - které samozřejmě působí mnohem důvěryhodnějším dojmem, než kdyby zůstal v rámci Ukrajiny - mohly dále přispět k rozvoji jeho kulturního a turistického potenciálu - jak ze strany Ruska, tak i západu, kde neustále vyhledávají další atraktivní destinace, a nadále být nejen zajímavým místem setkávání rozličných kultur a určitým "mostem" mezi západem a Ruskem, ale sám si na sebe velmi dobře vydělat. Zda se to skutečně stane bude záležet na tom, jaký režim tam Rusové nastolí. Osobně si myslím, že pokud se spokojí s širší autonomií, která nebude na druhé straně křížit ruské strategické obranné plány a nastolí postupně rovnost a smír mezi tamními menšinami, které dohromady tvoří tamní svéráznou kulturu a kolorit, mohl by na tom být Krym velmi dobře. To ukáže budoucnost. Každopádně pod Ukrajinskou správou viditelně příliš spokojený nebyl.

Je tedy na místě otázka, jaký by vlastně měli obyčejní lidé na západě mít zájem na pokračování evidentně dlouhodobě nechtěného svazku tohoto relativně vzdáleného drtivě ruskojazyčného regionu s Ukrajinou a proč je kolem toho tolik povyku, který už hrozí nejen zásadně narušit vztahy západu s Ruskem (na jehož zdrojích je Evropa vitálně závislá a jejichž navrhovaná nahrazení odjinud působí na první pohled poněkud utopicky), ale třeba i vést k dalšímu kolu drahého závodu ve zbrojení namísto užití veřejných peněz k něčemu potřebnějšímu. Není to spíše proto, že tento návrat Krymu k Rusku další nepříliš akceptovatelné velmocenské plány s Ukrajinou, tentokrát ze strany západu, zásadně zkřížil?

Autor: Jan Zeman | pondělí 31.3.2014 21:00 | karma článku: 30.01 | přečteno: 1086x

Další články blogera

Jan Zeman

USA: Statistika napovídá že republikáni mohou udržet většinu v obou komorách Kongresu

Není vůbec vyloučeno, že si Republikánská strana udrží většinu ve Sněmovně Reprezentantů a v Senátu je dokonce celkem pravděpodobné, že tam dokonce trochu posílí.

6.11.2018 v 19:08 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 340 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Ústavní soud klepl zloděje přes prsty

Představte si, že vám ukradnou auto. Nejdříve se dlouhou dobu nic neděje, policie ale navíc dokonce pachatele chrání a utvoří si na to zákony.

16.10.2019 v 17:00 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický pokus o loupež skončil fiaskem

Ústavní soud zamítl zdanění církevních restitucí jako protiústavní. Já jsem si ani na okamžik nepřipustil, že by celý spor mohl dopadnout jinak. Rudá zvůle neprošla a to je dobrá zpráva pro tuto zemi.

16.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 335 | Diskuse

Vladislava Chourová

Opuštěné kočičky k návrhu poslankyně Červíčkové( hnutí ANO).

Ptáme se Vás vážená paní poslankyně my opuštěné toulavé kočičky co s námi bude. Mnohé útulky a depozita, které byste nejraději zrušila pokud nespolupracují s příslušnými obcemi doslova praskají ve švech. Některé už dokonce musely

16.10.2019 v 16:47 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 145 | Diskuse

Hana Šťastná

Protektorát Sýrie a chvála jednotné Číny

Nikdy jsem si nepomyslela, že budu mít radost z ruských vojáků. A že mi rodilá Číňanka mírně upraví názor na politiku jedné Číny.

16.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 40.62 | Přečteno: 2981 | Diskuse

František Mikeš

Neschopnost nebo nechuť?!

Je hlouoé, když si poitici hrají na právníky. Je nebezpečné, když si právníci hrají na politiky. V prvním případě to může být třeba jen zábava pro důvěřivé občany. V tom druhém pak může znamenat i změny ve vedení státu. Cui bono?!

16.10.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 490 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3729

Studoval jsem elektrotechniku a psychologii a dostal doktorát v oboru psychologie a historie terorismu. Dále intenzivně studuji nejširší otázky geopolitiky. Pracoval jsem i jako poradce v Senátu PČR a pro prezidentskou kancelář. Léta předtím řešil koncepční otázky v síti CZFree. Žiji převážně v cizině, ale do ČR se často vracím si do hospody zakouřit.

Najdete na iDNES.cz